Jakým nožem krájet chleba?

Krájení pečiva může být velmi nervy-testující činnost, obzvlášť ve chvíli, kdy se vám měkoučký čerstvý chléb, na který se vám sbíhají sliny, drolí a žmoulá pod rukama, to vše završené křupavou kůrkou odlomenou na prkénku. Zapomeňte na univerzální kuchařský nůž, tady vám pomůžou jen pořádné zuby! 

Ideální nůž na chléb by měl splňovat následující:

  • Šetřit naše nervy.
  • Chránit integritu a strukturu chleba, který by se při řezání neměl stlačit (a tím znehodnotit).
  • Chranit kůrku před drobením, protože kůrku chceme celou!
  • A v neposlední řadě – krájet rovnoměrné plátky, které dodají na estetičnu. (Pokud zrovna netoužíme po záměrně nedbalém rustikálním vzhledu…).

 

Na co se při nože na pečivo výběru zaměřit?

  

  • Dlouhá čepel

Delší čepel je v případě nože na pečivo rozhodně výhodou. Rozkrojíte díky ní i větší bochník chleba najednou, vyžaduje méně „pilovitého“ pohybu tam a zpět (což chrání samotné pečivo i vaši energii) a také dlouhé nože dobře vypadají. Co víc si přát.

Snímek obrazovky 2022-11-16 v 9.58.56F. DICK 1905 – VROUBKOVANÝ NŮŽ NA CHLÉB, 32 CM

  • Zoubkované ostří

Zubaté ostří, neboli vlnitý výbrus, je nejlepší přítel pečiva. Díky ostrým zoubkům snadno proříznete pevnou kůrku chleba s minimálním třením, které mívá za následek všemožné trhání, drobení a odlupování. Bez nich prostě hladkého řezu čerstvým chlebem docílíte jen velmi těžko.

wusthof_broodmes_classic_ikonWÜSTHOF CLASSIC IKON – NŮŽ NA CHLEBA, 23 CM GP

 

  • Zaostřeno na vroubky

Nože na pečivo mají různé vroubkování, ať už jde o ostrost, počet zubů či jejich špičatost. Vše záleží na značce a konkrétní sérii. 

Na trhu naleznete nože s ostřejšími vroubky a hlubšími mezerami, které nevyžadují takový tlak při krájení. Do tvrdé kůrky se zakousnou snadněji, zanechají za sebou ale více drobků. Pokud vám jde o krájení úhledných plátků chleba o konkrétní šířce, vsaďte na ně. 

Snímek obrazovky 2022-11-16 v 10.04.58WÜSTHOF CLASSIC IKON NŮŽ – NA CHLEBA, 23 CM GP

Jiné nože mohou působit plošším dojmem a mělkými mezerami, které vyžadují více tlaku při krájení, ale o to méně drobečků po nich zbyde. A za to vám v dnešní době poděkuje jak vaše peněženka, tak naše planeta!

61R7074po-L._SL1500_F. DICK ACTIVE CUT – NŮŽ NA CHLÉB A PEČIVO DICK KOVANÝ ZE SÉRIE ACTIVE CUT V DÉLCE 21 CM

Zaměřte se také na počet zubů – čím méně, tím lépe. Tedy nejlépe hledejte nůž, který bude mít méně zubů špičatějšího tvaru s hlubšími mezerami.

  • Padnoucí rukojeť

Volte ergonomickou rukojeť s protiskluzovou úpravou. Díky pohodlnému úchopu bude nůž snáze ovladatelný a vy s ním splynete v jeden celek. Budete jako chlebový střihoruký Edward (při troše cviku ten zkušený, co to už s rukama uměl). 

Myslete také na velikost své ruky. Do drobné dlaně vybírejte nože klidně menší. Velké ruce si zaslouží delší rukojeť, kde bude dostatek místa na klouby pro pevný a pohodlný úchop. 

Rukojeť nože na pečivo obvykle přímo navazuje na čepel. Můžeme ale najít i nože, které mají ostří položené níže, což zajišťuje lepší manipulaci při dokrojení – vaše klouby zůstanou bez otlaku prkénka. A mimo to vám zajistí také lepší přehled, co se vám to vlastně děje pod rukama. 

Snímek obrazovky 2022-11-16 v 9.56.57WÜSTHOF CLASSIC IKON CREME – NŮŽ NA CHLEBA, 20 CM GP
 

  • Tenký, ale pevný 

Narozdíl od filetovacího nože zde rozhodně nehledáme flexibilitu. Nůž na pečivo má být pevný. Pevný a tenký. Díky tenké čepeli se vytváří menší tření při řezu, což zajistí tenký plátek pečiva a minimalizaci drobení. 

ForgeBread_2000xOPINEL LES FORGES 1890 – NŮŽ NA CHLÉB, 21 CM

  • Zaoblený tvar

Lehce zaoblená čepel vám pomůže v poslední fázi řezu, kdy musíte dokrojit zbylou kůrku chleba. I velmi lehké zaoblení vám usnadní doříznutí chleba před tím, než se celý nůž dotke prkénka. 

29159_kovany-nuz-na-pecivo-chleba-s-drevenou-rukojeti-opinel-les-forges-21-cm-002284OPINEL LES FORGES 1890 – NŮŽ NA CHLÉB, 21 CM

Najít ten nejlepší nůž na pečivo není rozhodně jednoduchý úkol, s noži zmíněnými výše ale chybu určitě neuděláte. Kvalitní kovaný nůž vám vydrží na celý život. Hledáte větší výběr? Prohlédněte si všechny nože v kategorii Nože na pečivo